Antelope Kanyonu & Page

Antelope Kanyonu & Page

Kaliforniya ve Nevada derken şimdi de Arizona Dream başlıyor. Bu eyalet nedense pek hoşuma gitti. Page şehri Utah ile Arizona sınırında kalan bir şehir. Las Vegas’tan gelirken sürekli “zaman dilimi” değişiyor. Çünkü bu iki eyalet farklı zaman dilimi kullanıyor. Gün batımı vs hesaplarken dikkat!

Page neleriyle ünlü dersek, Lake Powell, Antelope Canyon ve Horseshoe Bend diye sayabilirim.

Lake Powell

Bu göl, Amerika’nın en büyük ikinci insan yapım gölü. Yanında bir baraj da bulunuyor. Etraf kırmızı kayaçlar ve kırmızı toprakla kaplı. Gölde yüzmek serbest, yüzerken farklı bir gezegende hissediyorsunuz çünkü alışılagelenden farklı bir doğa ortamı içindesiniz. Suyun tadı epey tatlı.

Bu göl için biz “Chains” kısmına gittik, buradan ücretsiz bir şekilde suya girebiliyorsunuz. Bu tavsiyeyi de AirBnB ev sahibimizden aldık. Bu gölde ayrıca su sporları da epey yaygın. Sürat motoru, jet ski, her yerden gırla.

Upper Antelope Canyon

İnternette epey tartışma göreceksiniz. Hangisi daha iyi? Alt mı üst mü vs. Biz daha turistik olan Upper Antelope’a gittik, hatta üzerine bir de “Prime” fiyatı ödedik ve sabah 10:30’a randevu aldık. Bana kalırsa bu saat Eylül ayı için prime değil. Eylül ayı için daha geç saatler tercih edilebilir. Prime olma kriteri de içeriye yansıyan güneş ışığı hüzmelerini görebilmek. Rehberimize göre ise Lower Antelope’un renkleri daha canlı buna karşılık Upper Antelope’de birçok farklı şekil var ve hepsi bir isimle anılıyor. Kalp şekli, kanat şekli vs vs.

Tur yapacağımız yere geldikten sonra arazi araçlarıyla kanyonların oraya yolculuğumuz başlıyor. Tam bir Mad Max ortamı var dalga geçmiyorum!

Mad Max

İçeri girdikten sonra kural ise gidişte foto çekimleri yapmak serbest dönüşte ise yasak. İsterseniz tripod çekimler için ayrı bir tura da katılabilirsiniz. Yanınıza telefon harici bir şey almak yasak, yani çanta yasak. Elinizde bir su şişesi sokabiliyorsunuz.

Rehberler bu işin uzmanı olduğundan nerede nasıl fotoğraf çekiliri çok iyi biliyorlar. Mesela filtre olarak “warm vivid” kullandırıyorlar, böylece turuncular çok daha göz alıcı gözüküyor.

Rehberin bu kanyonların nasıl oluştuğunu anlattığı mükemmel videoyu da paylaşıyorum:

Horseshoe Bend

Page’deki bir başka etkinlik ise at nalına benzetilen bir doğa güzelliği. Kolorado nehrinin oluşturduğu bu kıvrım aslında en güzel gün doğumunda izleniyor, sonrasında biraz gölgede kalıyor gibi. Biz gün batımında gittik yine de memnun kaldık. Olağanüstü çünkü!

Buradan Grand Canyon’a devam etttik:

Batı Amerika turunun diğer yazıları için:

San Francisco, Yosemite National Park, Death Valley, Las Vegas, Antelope Canyon, Joshua Tree & Route 66, San Diego, Los Angeles, San Luis Obispo

Written by EGe

4 Comments

  1. Pingback: Yosemite | egecita

  2. Pingback: Death Valley | egecita

  3. Pingback: Grand Canyon | egecita

  4. Pingback: Route 66 & Joshua Tree Park | egecita

Comments are closed.