Yosemite

Yosemite

  • September 27, 2019
  • |
  • Genel
  • |

Cennete mi geldik?

Yosemite Parkı ilk milli park durağımız olacak. Burada birçok farklı oluşum var. İsterseniz Sequia ağaçları olan kısmına, isterseniz vadide doğa yürüyüşlerine, isterseniz kaya tırmanışına gidin!
Biz park civarında yer alan “Mariposa” bölgesinde konaklıyoruz. Burada kalan herkes zaten Yosemite yolcusu. Parkın sınırlarına girince önümüze kulübeler çıkıyor, arabadan inmeden bilet alır gibi ödeme yapıyorsunuz. Biz 3-4 park gezeceğimizden bir yıl geçerli olan America the Beautiful kartını aldık. Kartın ücreti $80, tüm Amerikan milli parklarında bir yıl boyunca geçerli ve kişiden ziyade araba bazlı. Ayrıca bir başka kişi daha imza atıp kullanabiliyor. Yani arabayla 4 kişi girip sonrasında kartı Amerika’ya gidecek başkasına verip onun da o kadar kişiyle arabayla giriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Girişten itibaren ortam sizi epey etkiliyor. Devasa boyutta her şey. Kendinizi devler ülkesine gelmiş gibi hissediyorsunuz. Parkta yapabileceğiniz birçok etkinlik var. Vadiye arabayla 1 saat uzaklıktaki Glacier Point, sekoyalarıyla ünlü Mariposa Grove, parkın diğer tarafında kalan Tuolumne Meadows görülmesi gereken yerlerden. Vadinin ünlü kayaları ve dünyaca bilinen doğa simgeleri El Capitan ve Half Dome‘u farklı gözlem yerlerinden görebilirsiniz. Vadiye hakim bir gözlem noktası için Wawona Tunnel View‘a gidebilirsiniz. Buradan hem bu saydığım kayalar hem de Bridalveil şelalesi gözükmekte. Ama asıl şelaleler vadide bulunan ve üç çağlayandan oluşan Yosemite Şelaleleri. Bunun kolay ve zorlu iki adet yürüyüş yolu var. Kolay olanında sadece aşağıda kalan çağlayanı göryorsunuz. Zorlu olanında ise 740 metre uzunluğunda Amerika’nın en büyük şalalesi olan Yosemite Şelalesi’nin tepesine çıkmış oluyorsunuz. Gitmek için plan yapıyorsanız bu noktalar arasındaki mesafeleri iyi hesaplayın ve görmek istediğiniz yerlerin konumuyla parka giriş çıkış rotanızı belirleyin. Park içinde benim internetim nerdeyse hiç çekmedi o yüzden önceden belirleyip gitmek faydalı oluyor. Bizim gibi Mariposa’dan giriş yapıyorsanız vadiye gelmeden Tunnel View’e gidin derim. Daha fazla bilgi için burayı okuyabilirsiniz.

El Capitan

Yosemite’de birçok aktivite derin bir vadide yer alıyor. Arabanızı ister ziyaretçi merkezine bırakın ister yakınlardaki başka otoparklara. Ziyaretçi merkezi önündeki panolarda yapılabilecek doğa yürüyüşleri zorluklarına göre listenmiş. Benim Alman bir erkek arkadşım olduğundan biz en zorlularından ve uzunundan biri olan Yukarı Yosemite Çağlayanı yürüyüşünü yaptık! Ben hiç 7-8 saat hiking yapmaya hazırlıklı değildim, ne ayakkabım ne çantam ama gel de anlat.

Çıkışa başladıktan 1-1,5 saat sonra ilk aşağı şelale kısmını sonra da yukarı şelale kısmını hem duymaya hem görmeye başlıyorsunuz.

Dönüşte gök kuşağı oluşmuştu hemen fotoğrafladım:

11,6 km gidiş-geliş süren dik yokuşlu kayalıklı bir tırmanış/iniş düşünün. Yosemite Şelaleleri Üst Kısım diye geçen kısımda maceramız tüm gün sürüyor. Tepeye gelince biraz mola veriyoruz çünkü şelale suyunun başlangıcı bir kısımda gölcükler oluşturmuş ve bir okul ekibi tek tek tepeden bu suya atlıyor. Bikini giymemiş olduğuma pişman oluyorum!

Half Dome

Öyle ki döndüğümüzde artık öğlen 16:30 oluyor daha fazla yer görmeden parkın diğer tarafından çıkarak Mammoth Lakes’e doğru yol alıyoruz. Aşağıdaki fotoğraf yürüyüşü tamamladığımızda çekildi. Bitkin bir haldeydim:

Mammoth Lakes’e giderken yolda ölü ağaçlar görerek geçiyoruz. Hayatımda hiç görmediğim şekillere sahip bu ağaçlar.

Sonra da bir göle raslıyoruz, göl “Tenaya Lake” diye geçiyor. Çam ağaçlarıyla çevrili oldukça huzur verici bir his verdi bana.

Mammoth Lakes aslında bir kayak merkezi diyebilirim. Kış sporlarının oldukça popüler olduğu bir bölge. Bir sonraki durağımız Death Valley‘e geçmeden etrafta bir göl ve bir gayzer olduğunu tespit ediyoruz. Gayzer yolumuzun üzerinde kaldığından ara durak noktamız olarak belirliyoruz. Ana yoldan çıkıp 4-5 km taş toprak çakıllı yolda gitmek gerekiyor. Genel olarak gezi boyunca dağlık alan aracımız olsaydı jip gibi daha rahat ederdik diyebilirim. Bu taş toprak yollarda minimum hızla ilerledik.

Hot Creek Geologic Site

Geyzer küçük olmasına rağmen çok güzel bir görünüm oluşturuyor. İçinde yüzmek yasak her yerde uyarı var. Etrafında yürüyebiliyorsunuz, manzaranın tadını çıkarıyorsunuz.

Batı Yakasındaki diğer yerlerle ilgili yazılarım için:

San Francisco, Death Valley, Las Vegas, Antelope Canyon, Grand Canyon, Joshua Tree & Route 66, San Diego, Los Angeles , San Luis Obispo

Written by EGe

6 Comments

  1. Pingback: Death Valley | egecita

  2. Pingback: Las Vegas | egecita

  3. Pingback: Grand Canyon | egecita

  4. Pingback: Route 66 & Joshua Tree Park | egecita

  5. Pingback: Antelope Kanyonu & Page | egecita

Comments are closed.