Tiridine bandım!

Tiridine bandım!

Bir düğün sayesinde görmek kısmet oldu Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti Konya’yı… Şehir; zamanında aldığı payenin izlerini hala taşıyor.  Burada Osmanlılar etkisinden ziyade Selçuklular etkisi hissediliyor hatta öyle ki Konya Büyükşehir Belediyesi logosu ile Anadolu Selçuklu Devleti bayrağı birbirini epey andırıyor :)

konya logo

Konya’da ulvi ziyaretlerin yanı sıra gurme ziyaretleri yapılmasını da salık verebilirim. Birçok kişiye manevi dünyaların kapısını açmış ve hayata Konya’da veda etmiş Mevlânâ Celâleddîn-î Rûmî‘nin müzesi tabii ki en ön plana çıkan. Burası gerçek bir mabed. Buraya gelmişken ruh ikizine de uğramamak olmaz tabii : Şems-i Tebrîzî Türbesi.

2015-02-15 14.54.26

 

Şehrin merkezinde yeşillik bir alan dikkat çekiyor, burası Kültür Parkı. Hemen yanında ise Alâeddin Tepesi yer alıyor. Bu tepenin üzerinde yine aynı adı taşıyan camide sekiz Anadolu Selçuklu Sultanı gömülüymüş. Mihrabından etkilenmemek mümkün değil.

2015-02-15 17.33.28

Yemeler, içmeler…

Biz tek günde üç büyükleri tamamladık. Fırın / Tandır Kebabı; Tirit ve Etliekmek. Geleneksellikten şaşmayarak yıllara ününü salmış restoranları tercih ettik.

Tandır Kebap için Hacı Şükrü; Tirit için Tiritçi Mithat ve Etliekmek için Cemo‘yu ziyaret ettik.

Hacı Şükrü 1907’den bu yana hizmet veriyor; Konya Merkez’de bulunduğundan ilk akla gelen yerlerden bir tanesi. Bu kebap, Konya bölgesine ait Merinos kuzu ve koyunlarından yapılıyormuş.  Meşe odunu kullanılan fırında 4 ile 7 saat arası bakır kaplarda pişer ve servis edilirmiş.Tandır Kebabı’nı 100 gramdan başlayarak sipariş edebiliyorsunuz. 100 gr fiyatı 15 TL. Koyun eti sevmeyenler bile bu saf haldeki koyun etini seveceklerdir (kendimden biliyorum). Yağlı pide üzerine gelen kebabın yanında ayran içmenizi tavsiye ederim. İkram olarak kuru soğan, ezme ve naneli lokum geliyor:

2015-02-15 14.05.15

Beni en çok cezbeden ise Tirit oldu :) Tarihi Tiritçi Mithat sokak aralarında bir yerlerde, biraz aramanız gerekebilir ve biraz da sıra beklemeniz. Ama emin olun ki buna değer!Benim gibi yoğurt ve et kombinasyonunu seven biriyseniz bu mekanın gözde yemeğini epey seveceksiniz. Zaten tamamen özelleşen mekan sadece Tirit ve Zerde yapıyor. Bir de havuç suyunu unutmayalım. Sığ bir güvecin içinde gelen et şeritlerinin altında et suyu, tereyağ ve yoğurda bulanmış pideler bulunuyor. Etlerin üzerinde ise domates, biber ve maydanoz var. Biber ve maydanoz bu kadar mı yakışır bir yemeğe!


2015-02-15 16.04.23

2015-02-15 16.11.53

Etliekmek ise Konya denince ilk akla gelenlerden, Cemo‘nun şubelerinden birine uğradık. Etliekmek ve Saç Arası tatlısını denedik. Tatlı şerbetli gözükse de çok ağır değil. 180 gr hamurun içine fıstık ve haşhaş konularak kendine özgü şerbeti dökülerek yapılıyormuş. Etliekmek ise yoğun soğan kullanımıyla hafif tatlımsı ve kıtırdı.

2015-02-15 18.28.48Biraz da müzik?

O zaman Rumi’den gelsin, Ben ve Sen / من و تو

[symple_tabgroup]
[symple_tab title=”Farsça”]

khonak an dam ke neshinim dar eyvan, man o to
be do naghsho be do soorat, be yeki jan, man o to
khosh o faregh ze khorafat-e-parishan, man o to
man o to, bi man o to, jam’ shavim az sar-e-zogh

خنك آن دم كه نشستيم در ايوان من و تو
به دو نقش و به دو صورت به يكى جان من و تو
خوش و فارغ ز خرافات پريشان من و تو
من و تو بى من و تو جمع شويم از سر ذوق

[/symple_tab]
[symple_tab title=”Türkçe”]
saadet zamanı: avluya doğru oturmuşuz, sen ve ben
endamımız çift, sûretimiz çift, rûhumuz tek, sen ve ben
bulandıran palavralardan âzâde, gamsız bir keyif, sen ve ben
sen ve ben, ne sen varsın ne de ben, bir olmuşuz aşk elinden

[/symple_tab]
[/symple_tabgroup]

[media link=”https://soundcloud.com/anahita-yme/nu-man-o-to-original-mix”]

Written by EGe