Yabancıladıgımız tatlar…

Yabancıladıgımız tatlar…

Kaç kere bir yabancının Ayran içişine tanık oldunuz? Ya da Kefir? Kefir neredeyse bizim bile günlük hayatımızda sık tükettiğimiz bir içecek değil.
Yoğurdu hep tatlı olarak yiyen diğer kültüre ait kişilerin tuzlu versiyonunu tattıklarında oluşan hayret ve tanımlayamama duygusunu izlemek keyif verici. Bazısı çok seviyor, bazısı ise yüzünü buruşturarak bin pişman size bakıyor.
Ya da hiç “tavukgöğsü” yedirmeyi denediniz mi? Yine birçok insan yalancı tavukgöğsü yediğinden, tavukgöğsü isminin yapıldığı malzemeden geldiğini tam olarak bilmiyorlar. Gerçekten içinde tavuk mu var diyen birçok Türk’e rastladım. İsmini söylemeden yedirdiğinizde yabancılarda da herhangi bir şaşkınlık yaratmıyor. Ta ki, tavuk göğsü tadı aldın mı diyene kadar! Beğenme oranı %50’den fazla diyebilirim. İlk lokmalarda inanmayanlar bile, daha sonrası evet tavuk tadı alıyorum, dokusundaki lifleri fark edebiliyorum diyor.

Sütiş’te Tavuk Göğsü

Benim herhalde bu tür keşiflerim daha çok Meksika mutfağı ile oldu. Tex-Mex değil, hakiki Meksika :). İlk önce taze kişniş yapraklarıydı garipsediğim. Uzun süre bir soğan çeşidi olduğunu düşünüyordum yediklerimde bulunan bu buruk tadın. Son İspanyolca kurumu alırken üniversitede, Meksikalı hocamız bahsedince ışıklar yandı. Maydanoza benzeyen kişnişi seven tam sever sevmeyen de hiç sevmez. Aşk-Nefret ilişkisidir dedi, hak veriyorum. Çerkez tavuğunu çok severim oysa ki! Demek ki baharat olarak daha fazla hoşuma gidiyor.

Sonra sırada bir sos var. “Mole” diye geçen kakaolu bir sos, ben daha önce tavuk üzerinde denedim. Hem restoranda hem de Meksikalı arkadaşımın kendi elleriyle yaptığı yemekte. Kakaonun yanı sıra çeşitli biberler içeren, alışılagelmedik bir lezzeti olan bir sos. Aklınıza çikolata tadı gelmesin, fena yanılırsınız :)
Susam Serpilmiş Mole Soslu Tavuk

Biraz da içeceklerden bahsedelim, mesela bir bira kokteyli olan Michelada, kelime olarak soğutulmuş içeceğim diye çevirebilirim sanırım. Birayı agav aromalı seven ben için, iddialı bir çeşit michelada. Soslu bira, ama ne sosu? İlk içtiğimde domates çorbası katılmış hissi vermişti; bira ile o tadı bağdaştıramamıştım. Bu ne ya diyerek yüzümü ekşitmiştim, sonra ise müptelası oldum. Maalesef Türkiye’de birebir yapabilen bir mekan yok. Çeşit çeşit versiyonları var bu içkinin de. İçinde: Türkiye’de satılmayan Maggi sosu , Worcestershire sosu, domates suyu, tabasco sosu barındıranlar gibi gibi…

Pacifico Marka Biralı Michelada
Written by EGe