Perili Kösk’te Casper mı oldum?

Perili Kösk’te Casper mı oldum?

  • August 29, 2013
  • |
  • Genel
  • |

Borusan Contemporary’nin perili köşküne anca gidebildim. Biraz geç oldu evet ama güç olmasın da!
Borusan Holding binası aslında burası, birkaç katı geçici sergilere ayrılmış. Ben gittiğimde Datascape vardı. Onun haricinde Borusan koleksiyonunun farklı parçaları tüm katlara  ofis içlerine yayılmış ve dekorasyonun bir parçası haline gelmiş durumda. Hele ki yönetim kurulu üyelerinin odalarındaki parçalar! Muazzam.
Datascape’e gelecek olursak, Data ve Landscape kelimelerinin birleşmesiyle oluşan sergi, Türkçeleştirirsek Verizara gibi bir şey olur sanırım. Yani veriler kullanılarak elde edilen manzaralar. Manipülatif manzaralar diyeyim. Açıkçası epey beğendim burdaki eserleri.
Mesela dünya üzerindeki farklı borsaların (nasdaq gibi), belli zaman dilimlerinde iniş çıkışlarının grafiğinden verileri çekip bir sanatçı Alp Dağları zirvelerini manipüle etmiş. Oldukça ilginç manzaralar ortaya çıkmış doğal olarak:

Aşağıdaki eser ise sanatçının Belçika’daki penceresinden. İnteraktif bir tablo. Sensörleri olan kedi, siz önünden geçince, hareket ediyor, esniyor, yer değiştiriyor. Hava durumu tablonun bulunduğu şehre göre değişiyor. Hava durumu verilerini internetten çekerek, paralel olarak güneş açıyor, yağmur yağıyor, hava bulutlanıyor. Son olarak da binaların üzerindeki ışıklar değişiyor günün saatlerine göre…
Mekanı Perili yapan ve zamanında gözlem kulesi olarak tasarlanan kulede, yönetim kurulunun dinlenme odası olduğunu görüyoruz. Espresso makinesi ve cigarillolar göze çarpıyor. Mekan aşağıdaki desende. Rehberimiz anlatıyor, bu renkler kahve çekirdeğinin alabildiği tüm renkleri temsil ediyormuş ve hiçbiri birbirini tekrar etmiyormuş. Bir nevi kahve içme odası olduğundan da bu tarz bir tasarım düşünmüş. Benim hoşuma gitti bir kahve sempatizanı olarak.
Nedense bu heykeli de Barselona’yla özdeşleştirdim. Bir Miro değil ama, öyle gibi :)

 Düşen adam….

Pikselleri bir odaya dağıtarak ışık gösterisi sunan sanatçı, Aya Sofya’dan çektiği fotoğrafları da bu eserinde kullanıyor ve ışık oyununa katıyor.

Son olarak da yamalı top favorilerimden. Rengarenk ve boğaz manzarasında. Aklıma Ricky şarkısı geliyor
“Unamos los corazones, hoy todos somos multicolores”
Kalplerimizi birleştiriyoruz, bugün hepimiz rengarengiz!

Written by EGe