It all began with Zariya! Farah Siraj!

It all began with Zariya! Farah Siraj!

  • October 24, 2013
  • |
  • Genel
  • |

[symple_tabgroup]
[symple_tab title=”Türkçe”]

Böyle mükemmel bir sesi daha önce keşfetmemiş olduğum için pişmanım! Aslında Sinan bana atmış ama dikkat etmemişim. Bangladeşli arkadaşım Ishraque sağ olsun, eşiyle birlikte dinlerlerken bu şarkıyı seveceğimi düşünüp benle paylaştı. Hastası oldum! Zariya, A.R. Rahman tarafından bestelenen içinde Ürdünlü Farah Siraj’ı ve Nepalli Budist Rahibe Ani Choying’in vokallerini barındıran enfes bir karışım olmuş.

Bu şarkıyı bu kadar beğenince Farah’ın albümlerine bakayım dedim ve Nomad isimli albümüne buldum. Her şarkısı keşfedilmesi gereken bir hazine. İçinde Endülüs havaları ile süslenmiş, Farah’ın Arapça, İspanyolca ve İngilizce seslendirdiği şarkılar mevcut. Min Ghairak isimli büyüleyici şarkıyı dinlemek için:

Ayrıca Türk dinleyecilere sürpriz olacak bir şarkı daha var, “Dejame entrar” başlangıcına bir bakın derim :)

[/symple_tab]
[symple_tab title=”English”]

How come I was not aware of such a voice before my friend from Bangladesh Ishraque mentioned it to me! I want to thank him again for having introduced Farah to me!
She has recently made vocals in Zariya, a song composed and produced by A.R. Rahman, a musical genius! Farah is considered as a vocal virtuoso, I have never heard this term before.
What is so magical about Zariya are the composition and the elements in the song I believe: Jordanian Farah, Nepalese Buddhist Nun Ani Choying.

While being fascinated from this song, I searched for Farah’s albums and came up with Nomad! It is a treasure, hints of Andalucian rhythms for me. She sings in Arabic, Spanish and English. Please listen to this magical song called Min Ghairak! ” من غيرك “

Also she has a surprise for Turkish audience too, her song “Dajame entrar” has a very surprising beginning :)

[/symple_tab]
[/symple_tabgroup]

Written by EGe