Ay candela, candela me quemo aé

Ay candela, candela me quemo aé

  • October 27, 2014
  • |
  • Genel
  • |

Artık veda turunu atıyor Orquesta Buena Vista Social Club… Adios demek için çıktıkları dünya turunda 23 Ekim’de Ankara’da, 24 Ekim’de ise Istanbul’da konuğumuzdular. Tabii bir çoğuna zaten çoktan Adios demiştik, Ibrahim Ferrer’i kaybettiğimiz 2005’te bir yaz gününü hiç unutmuyorum. Numberone TV açıktı, müzik haberlerinde çıkmıştı, gözümden bir yaş süzülerek veda etmiştim Ay Candela’nın ustasına.
pembe omara

Yaşayan son efsanesi Omara Portuondo onurlandırdı tekrardan Istanbul’u. Daha önce IKSV Istanbul Caz Festivali’nde gelmişti 2008’de Sepetçiler Kasrı’na, o sefer de “Gracias” demişti ama ben gidememiştim. Telefondan katılmıştım konsere. En azından sesini canlı duymuştum, Veinte Años… Dile kolay 20 sene! Sonra 2010’da Berlin’de Erasmus’ken geldiler ama benim gitmemi beklemişlerdi yine seyredememiştim. Kısmet jübileyeymiş!

omara_portuondo_by_jimjimfuria-d6vebiw

Son dakika bulduğum biletle konsere teşrif edebildim. Kalabalık bir orkestra, ağzına kadar dolu bir salon! Assolistimiz Omara bir saat sonra kadar çıkıyor sahneye, hem de ne coşkuyla… Pembe saç bandı ve tshirtüyle rengarenk , cıvıl cıvıl, enerji saçıyor. Sonra bir hüzünlendiriyor bizi Veinte Años ile… Anılarda kalan aşklara gidiyor. Konser boyunca tek tek kaybettiğimiz tüm üyeleriyle ilgili bir barkovizyon gösterisi izliyoruz. Compay Segundo ile Chan Chan, Eliades Ochoa ile El Cuarto de Tula çalıyorlar.

 

Written by EGe