Brazzaville Havaları

Brazzaville Havaları

  • January 31, 2014
  • |
  • Genel
  • |

Brazzaville: Kongo’nun başkenti? İndie müzik grubu? Türkiye’de daha çok müzik grubu olanı ön plana çıkıyor diyebiliriz.  Özellikle’de yaptıkları “Bosphorus” adlı şarkıyla tüm Istanbulluların gönüllerini fethetmişlerdir. Şarkının hikayesi de Türk bir kızla ilgili; 2005 yılında Babylon’da sahne aldıklarında onlara eşlik eden pembe saçlı bir Türk kızı varmış. Almanya’da sanat eğitimi almak istiyormuş ama elbette eve döneceğim demiş. Lead vokal David Arthur Brown neden diye sorduğunda ben Boğaziçi ile evliyim; yüzüğümü denize attım benim kalbim burada demiş. David ise bunun üzerine bu şarkıyı kaleme almış.

Türkiye, Amerikalı grup Brazzaville’in en çok ziyaret ettiği ülkelerden birisi arasındaymış. Zaten yıllarca sık sık rastlamışızdır ismine. Bana gitmek dün kısmet oldu. Daha önce grubu hiç görmemiştim. David, seyircileri Ying ve Yang olarak ikiye ayırdı ve istek parçaları aldı. Bir Ying’e bir Yang’a sordu ve herkesin gönlünü yapmaya çalıştı.

Konserin ilginç noktalarından biri de bir iPad uygulaması üzerinden akor yapması oldu; ilk defa konser esnasında böyle bir şeye tanık oldum :) . Kendisinin Türklerle de epey bir anısı var; bolca anlattı.  Zaten kadın vokallerin arasında bir Türk de bulunuyordu: Gizem. Olga ve Gizem konser boyunca eşlik ettiler David’e.

Brazzaville’in diktimi çeken bir diğer özelliği ise bol bol coğrafi noktalara göndermeler yapmaları. Aklıma Bosphorus, Barcelona, Caspian Sea, Casa Batlló, Hotel Ukraina, Night Train to Moscow, Londres, Genoa, The Hills of Anatolia, 4 AM Osaka geliyor… Geçenlerde Tom Waits’in şarkılarına konu olan yerler diye bir dünya haritası çıkarılmış; Brazzaville de yarışabilir :)

Karşınızda Bosphorus:

Written by EGe