Bir Amel Mathlouthi Rüzgârı!

Bir Amel Mathlouthi Rüzgârı!

Amel Mathlouthi, ya da Türkçesiyle Emel Meslusi… İlk olarak “Naci en Alamo” ‘yu “Naci en Palestina” olarak söylemesiyle duymuştum, çok önce. Gerçekten de Filistinli sanmıştım hatta. Zaten şarkının sözleri malum, oldukça Filistin’e yakışıyor, biraz bakınca kendisinin aslında Tunuslu olduğunu öğrendim:

naci en Palestina
Filistin’de doğdum
no tengo lugar
Yerim yok
y no tengo paisaje
Toprağım yok
yo menos tengo patria
Yurdum yok

Bu şarkıyla tanıştıktan sonra kendisiyle, albümler yüklendi elbet. Hatta 2009’da Başak ile aramızda bir sohbete konu olmuş, o zamanlar MSN var tabii:

22.03.2009 Başak :
kızım anneme amel mathlouthi dinlettim bu ne böyle sanki yan odadan biri kuran okuyomuş gibi dedi böhü
22.03.2009 EGeciTa:
hahahhahahh kızım bana da babam diyo bu ilahileri dinleme yeter artık psikolojin bozulcak diye :)
22.03.2009 Başak:
hatta keşke seni almanyaya göndericeğime küçükken kuran kursuna gönderseymişim dedi böhü
Velhasılıkelam kendisini uzun süredir takip eder, beğenirdik. Geçenlerde bir baktım Babylona geliyor. Davetiye için başvurdum ama unutmuşum gitmiş. Konser günü olan 16 Mayıs’da bir email geldi davetiye kazanmışım. E benim zaten o gün Michel Camilo & Tomatito konserim var? Ama bu da kaçmaz :)

Bir konserden diğerine, iyi ki gitmişiz ama. Emel’in canlı performansını çok beğendim. Konserine “ahmedo” ile başladı.

İlk başta bir Aynur etkisi yaratmasa da, şarkı ilerledikçe daha da içine aldı beni. Tüm müzisyenlerin de katılmasıyla bir şölen haline geldi sonlara doğru. Sert bir duruşu var Emel’in, kesik kesik hareketlerle biraz robotumsu dans ediyor ve müziğiyle birebir yapıyor bunu. Yani darbukayla uyumlu dans eden dansözler vardır ya, o da ritimlere ayak uydurarak dans ediyor ve sesinin de gücüyle ortaya büyüleyici bir yorum çıkıyor. Şarkılarının çoğu politik gibi geldi. Zaten hepsinin başında açıklıyor, hepsi olaylarla bağlantılı. Onun dışında tarz olarak da Aynur Doğan’a benziyor; yine de Aynur daha etnik. Ekşide birisi “Protest Müzik” olarak tanımlamış, ben hiç öyle düşünmemiştim ama gerçekten hakkı var. Performanstaki dj çok başarılıydı, perküsyonist ise darbukadan cajona ne varsa çaldı. Maalesef bislere kalamadım; orada da “Ben Seni Sevduğumi” ve “Naci en Palestina” ‘yı söylemiş. Sağlık olsun :)
Written by EGe

3 Comments

  1. Pingback: Emel Mathlouthi Büyüsü | egecita

  2. Güva Kün

    o günki dj Mercan Dede imiş nasıl bi işin olabilir de o iki isme sırtını dönüp gidebilirsin aklım almıyo! :(

Comments are closed.