Moves like Jagger

Moves like Jagger

  • October 4, 2017
  • |
  • Genel
  • |

Uzun süredir gitmediğim konser açığımı, salon konseri kişiliğimden çıkarak bir açık alan konseriyle kapattım. Hem de bir efsaneyi son Avrupa turnelerinde izlemek kısmet oldu. “No Filter” olarak isimlendirdikleri bu turnede Avrupa’nın bilumum şehrinde konser düzenliyorlar, tabii ki İstanbul yok.

Meraklısı için önümüzde konserler şu şehirlerde:
9 Ekim Düsseldorf/Almanya, 12 Ekim Stockholm/İsveç, 15 Ekim Arnhem/Hollanda, 19 Ekim Paris/Fransa, 22 Ekim Paris/Fransa

1998 senesinde Ali Sami Yen’e geldiklerini hatırlıyorum çok yakınında oturduğumuzdan ne zaman büyük stadyum konseri olsa zaten ücretsiz dinlemiş oluyorduk. Böyle bir grubun Türkiye’ye gelmesine şaşırmıştım o yaşta…

Benim gittiğim konser 16 Eylül Spielberg/Avusturya’da gerçekleşendi.  Avrupa’nın dört bir yanından gelen Macarı, Sloveni, Almanı…Aman Yarabbi, o ne kalabalık ve o ne çile! Rockncoke tadında, açık çayırda, yağmur yağmış çamur olmuş bir alanda doksan bin küsür kişiyi ağırlamak…  Tabii ki tuvaletler yeterli gelmedi ve tabii ki bira tüketimi dur duraksız olduğundan bir süre sonra erkeklerin sağa sola işemesine şahit olduk. Ön grup olarak İzlandalı KALEO sahne aldı. İlk kez dinlediğim ve beğendiğim bir grup oldu. Rolling Stones’a Avrupa turneleri boyunca ön grup olarak eşlik ediyorlar:

Artık Rolling Stones sahne aldığında saatlerden beri ayakta durduğumdan epey yorulmuştum ama grubun enerjisi size geçiyor. Bis de dahil olmak üzere 20 parça seslendirdiler. Dile kolay, o yaşta bu performans!

Ve apayrı bir şarkıya konu olan Jagger tabii ki, Jagger dansını canlı canlı da görmüş olduk, o popo sallamaları, duruşu, kıyafetlerinin rengi, tarzı… Gözlerinizi alamıyorsunuz. Epeyce bir Almanca konuşması da dikkat çekiciydi. İlk şarkılarını videoya alma şansım oldu:

Sahneye sigarasıyla çıkan Keith Richards daha sonrasında iki parçayı Happy & Slipping Away solo olarak seslendirdi. Kapanışı da Gimme Shelter ve Jumping Jack Flash ile yaptılar. Gimme Shelter’da back vokalleri Sasha Allen ile olan düet müthişti. Konser 2 saat 8 dakika sonra havai fişeklerle sonlandı. Güzel bir deneyim oldu ama epey çaba gösterdik. Sahneden otopark alanına yürümek bile 30 dakikadan fazla süren bir yürüyüştü, kapıdaki izdihamı unutmamak gerekir :)

Written by EGe