Starnberg Gölü

Starnberg Gölü

  • June 25, 2020
  • |
  • Genel
  • |

Starnberg Gölü

Stanberg Gölü, yüz ölçümü olarak Almanya’nın en büyük 5.gölü, su hacmi olarak ise Bodensee(Konstanz Gölü) ‘den sonra en büyük 2. gölü olarak geçiyor. Münih’e araba ile 30-45 dk ile mesafede yer alan göl tahmin edebileceğiniz gibi yerli turistlerin göz bebeği. Bu gölün bir ilginç tarafı ise, kral 2. Ludwig’in cesedinin bu gölde bulunması. İntihar mı başka bir durum mu hala gizemini koruyor…
Biz bir kliniğin yanında bulunan Schloss Höhenried‘de kalıyoruz. Bu köşk/şato zamanının jet sosyetesinden Wilhelmina Busch-Borchard tarafından yaptırılıyor. Aslen Amerikalı olan Wilhelmina, Amerika’da “bira hanedanlığı” bulunan babasından dolayı (markalarından bir tanesi dünyaca bilinen Budweiser) da epey varlıklı bir durumdaymış. İlk evliliğini Stuttgartlı bir iş adamıyla gerçekleştiriyor. Bu iş adamı aynı zamanda da Nazi partisine üye durumda. İlk eşinin ani ölümünden sonra doktoruyla daha sonra da Amerikan konsolosuyla evleniyor:

Köşk 1937 yılında yaptırılıyor. 1943’de devlet tarafından el konuyor, 1946’da Amerikalı işgal güçlerinin eline geçiyor, Wilhelmina tekrar dönüyor derken en son 1955 yılında Bavyera Emeklilik Sigortası Sandığı tarafından satın alınıyor. Günümüzde de kliniğin parkının bir uzantısı gibi kullanılıyor. Rehabilitasyona gelenler şezlonglarda göle nazır keyif çatıyorlar.

Köşkün arka bahçesi ve avlusu:

Otel/köşkün bulunduğu Bernried kasabasında Marina isimli bir otel/cafe daha bulunuyor. Burada öğlen yemeği yiyoruz. Akşam ise bir yan kasaba olan Tutzing’de göle nazır bir mekanda vakit geçiriyoruz. Buradan Alpler olanca güzelliği ile gözüküyorlar:

Ertesi gün gölün güneyine Seehaupt‘a gidiyoruz. Yine göl kenarında kahvaltı edip civardaki kilisede soluklanıp bateri ile çalışan bir bot kiralıyoruz.

Güzel haber bu gölde 15 beygire kadar olan botları özel bir ehliyete gerek olmadan kendiniz sürebiliyorsunuz.

Haritada birkaç köşk/şato görünce arabayla yola koyuluyoruz. Schloss Ammerland özel mülk ve yürüyerek yanından geçme imkanınız yok. Bir diğer şato ise Schloss Seeburg, buranın civarında gezebiliyorsunuz. Hemen dibinde de yine özel bir iskelesi var:

Buradan soluğu 1 saat uzaklıktaki Linderhof Sarayı‘nda alıyoruz.

Written by EGe