Advent Takvimi

Advent Takvimi

  • November 14, 2018
  • |
  • Genel
  • |

Uzun bir bekleyiş…

Advent Takvimi Almanya’da başlayan bir gelenek. Advent, Latince “Geliş” anlamına geliyor ve İsa’nın yeniden gelmesini temsilen kullanılıyor. 16 yy’a kadar çocuklar hediyelerini Aziz Nikola günü olan 6 Aralık’ta alıyormuş ta ki Protestanlık gelinceye kadar… Martin Luther’in kurduğu Protestanlık mezhebinin aziz konseptini reddetmesiyle hediye verme günü Noel’e yani 24 Aralık’a değişmiş. Noel’e kadar bekleme döneminde de bu takvim ortaya çıkmış. 19. yy’dan bu yana kullanılan bu takvim, Noel’in dört hafta öncesinde başlıyor.

Her güne ufak bir hediye!

Noel’e kadar geçen her gün için sizi bir hediye bekliyor. Almanya’nın bazı şehirlerinde bina pencereleri de numaralandırılıyor ve her gün bir pencere açılıyor. En büyüğü Leipzig’deymiş ama Stuttgart’taki Rathaus’un (belediye binasının) pencerelerine de yapıyorlar.

Tabii kapitalist dünya 24 hediye takvimini kaçırmış olabilir mi, olamaz! Tüm markalar Ekim ortasından itibaren kendi takvimlerini piyasa sürüyor. İçinde 24 ufak hediyecik olan kutular. Neler olduğu sürpriz! Her gün bir tanesini açarak bir ayınızı neşelendiriyorsunuz. Buraya gelinceye kadar bihaber olduğum bu kültürden nemalanmak üzere ilk advent takvimi siparişimi verdim. 

Oldukça sevdiğim bir organik kozmetik markası Dr. Hauschka‘nın 2018 yılı için hazırladığı paketi aldım. Dr. Hauschka markası 2011 yılında Türkiye’de de GNC’de lansmanı yapılmış bir marka ama sanıyorsam daha sonrasında tutunamamış. Almanya’da ise oldukça bilinen bir marka. Bu markanın yaratıcısı Wala firması, 1935 yılında kuruluyor ve şu anda Baden-Württemberg eyaletindeki Bad Boll köyünde yer alıyor.  Hayvanlar üzerinde test yapmayan markanın ürünleri oldukça nötr paketlerde ve ambalajlarda sunuluyor. Şu zamana kadar gül özlü yüz kremini, duş jelini, vücut losyonunu, yağını ve göz kremini kullandım. Benim epey hoşuma gitti o yüzden bahsetmek boynumun borcu :)

2018 yılı Advent takvimi paketi ise birçok sayfada €49’ya satılsa da idealo’dan aratarak daha uygun fiyatlara bulabiliyorsunuz. Ben Natur Fürst kozmetikten €45’ya buldum, üzerine verdikleri kuponla (NKFreunde) %10 indirim daha aldım ve €40’ya mal oldu.

Written by EGe