Yesil Burun Adaları Rüzgarı

Yesil Burun Adaları Rüzgarı

2011 sonu hayatını yitiren çıplak ayaklı diva “Cesária Évora” yı anma konserine Zorlu PSM’nin davetlisi olarak katılma şansım oldu. Divayı hiç canlı izleyemedim hala içimde sızıdır. Sonrasında da hayatını kaybettiği haberini almıştım. Çok üzülmüştüm. Anma konserinde yine kendi memleketlilerinden oluşan şarkıcılar yer aldı. 2007 Ocak ayında Lura’yı İş Sanat’da ilzeme fırsatım olmuştu 11 yıl aradan sonra tekrar bu konserde görmek nasip oldu. Lura’dan başka kimler mi vardı? Ekibin tek centilmeni: Teofilo Chantre. Nancy Vieira, Lucibela ve benden beş yaş küçük olan Elida Almeida.

Konser Lucibella ile başladı. İlk söylediği şarkı bildiğim ve beğendiğim bir şarkıydı ama kaydetmediğim için Pasion Turca’dan playlistlerini rica ettim. Daha sonrasında Besame Mucho ve Yamore gibi şarkıları seslendirdi. Lucibela’dan sonra sahneye Nancy Vieria çıktı. Tüm şarkıcılar bir öncekinin şarkısına düet yaparak geldiler. Nancy Vieria’dan sonra sahneyi Teofilo Chantre, sonrasında Elida Almeida ve son olarak Lura aldı.

Cabo Verde / Yeşil Burun Adaları ritimleri gerçekten insanı hayata bağlıyor. Yıllardır ne zaman dinlesem yaşama sevincimi artıran şarkılar… Elida, biraz aşk acısından bahsedelim diyerek bir şarkıya girdi ama o kadar neşeliydi arkada çalan müzik… Bu neşeyi özellikle sağlayanın akordeon olduğunu iyice gözlemledim. 

Fado’dan bildiğimiz saudade duygusu Cabo Verde’de karşımıza sodade olarak çıkıyor. Bir özlem, bir hasret, bir kavuşamamazlık hissi bu. Cesaria’nın incisi olan bu parçayı Lura seslendirdi. Bir diğer favorim olan Angola’yı Elida seslendirdi. 21:00’de başlayan konser bisiyle birlikte 23:00’e kadar sürdü. Sanırım konserden mutsuz ayrılan kimse olmamıştır.

Aşağıda çektiğim parçalardan bir playlist oluşturdum, soldan tüm şarkıları görebilirsiniz.

Written by EGe