PMP Deneyimi

PMP Deneyimi

 • March 16, 2019
 • |
 • Genel
 • |

Sonunda PMP sınavına girebildim ve geçtim (15 Mart 2019) ! Yılan hikayesine dönen PMP deneyimimden bahsetmek ve önerilerde bulunmak için bir yazı da ben yazmak istedim.

2017 yılı 25-29 Aralık arası şirkette aldığımız eğitimle, 35 saatlik zorunlu eğitimimi tamamladım. Istanbul Kurumsal Gelişim‘den gelen eğitimciler beş gün boyunca konuları anlatıp sorularımıza cevap verdiler. Benim tavsiyem eğitim almadan önce mutlaka çalışmaya başlayın. Eğitimde anlatılanları ilk kez duymak yerine okuduğunuz şeyleri pekiştirmek kafanızda konuların oturmasına daha iyi yardımcı olacaktır. Hem de bu eğitim fırsatını okuduğunuz ve anlamadığınız konuları sorarak kullanmış olursunuz.
26 Mart 2018’de sınavın içeriği değişecekti o yüzden bu tarihe kadar girmeyi kendime hedef koymuştum. Başvuru yaptıktan sonra audite kalmış bulundum ve bu kısım biraz maceralı oldu. Proje deneyimimi kanıtlamak için gösterdiğim üç referansımdan imzalı belge aldım, her biri ayrı zarfta zarfın kapandığı yere tekrar imza attırarak Amerika’ya belgeleri gönderdim. Burası biraz masraflı oluyor tabii.

Sonra ne mi oldu? Sonra Auditten kaldığıma dair bir email geldi!

Acayip şaşırdım diyebilirim çünkü belgelerimi çok düzgün hazırlamıştım ve kelimelerimi özenle seçerek başvuru yapmıştım. Eğitim aldığım Can İzgi’ye danıştım, kendisi de başvurumu inceledi ve neden auditi geçemediğimi anlamadı. Bunun üzerine bir itiraz cevabı yazmamı tavsiye etti ve bana bir taslak iletti. Yaptığım itirazım kabul edildi ve auditi geçtim. Tabi bu arada 15 Mart 2018 oldu ve çok az gün kaldı. İstanbul’da sınavın yapıldığı yer evime yürüme mesafesi olmasına karşın boş gün ve saat uyduramadım ve sınava giremedim. Sınav değişti PMBOK 6 çıktı.

Ben de PMP’yi rafa kaldırdım zaten arada ülke ve iş değiştirdim Almanya’ya geldim. Yerleştim işe başladım derken aklıma tekrardan geldi. Baktım ki yaptığım başvuru sadece bir yıl geçerli. O kadar uğraştım auditi geçtim girmezsem yanacak. Yılbaşından sonra bir gaz hazırlandım arada 3 hafta tatile gidip ara vermek durumunda kaldım ama yine de sorun olmadı. Tam son gün olan 15 Mart 2019’da sınavı geçtim. Sınava İngilizce girdim, Türkçe dil desteği de istedim. Açıkçası sınava sadece İngilizce hazırlandım ama yine de Türkçe dil desteğinin hayrını gördüm çünkü bazen daha önce test sorularında hiç görmediğiniz ilginç fiiller ya da terimler kullanabiliyorlar. O yüzden tavsiye ederim. Sınav sonucu beş bölüm olarak geliyor.

Initiation – Planning – Executing – Monitoring & Controlling – Closing.

Ben ilk dört bölümden Above Target, Closing’den Target alarak geçtim. Ama itiraf edeyim sınavı bitirip göndere basarken bile emin değildim tam kendimden… Sınav biter bitmez ufak bir anketten sonra sonucu görüyorsunuz. Sınava gelecek olursak…

Sınava Almanya’da girmek zorunda kaldığımdan Stuttgart’tan Frankfurt’a gitmek durumunda kaldım bir diğer opsiyon da Münih’ti yakınlık açısından. Test merkezine biraz erken geldim istersem hemen girebileceğimi söylediler, son kez bir iç rahatlatması tekrarı yapıp sınav salonuna yollandım. Çiziktirme kağıdı, hesap makinesi ve kulak tıpası verdiler. Her yerde sınavın nasıl yapılacağını anlatan 15 dklık tutorialda artık not alamıyorsunuz yazıyordu ama bende böyle bir durum olmadı. Açıkçası “brain dump” vs pek benlik bir iş değil zaten kullanılması gereken az ve öz formülleri test çözerken ezberlemiştim. Yine de kağıda tekrardan geçirdim ama dediğim gibi çiziktirme kağıtlarına birçok blogda okuduğum gibi 20-30 dakikalık bir vakit ayırıp tüm beynimdeki bilgileri boşaltmadım.

Sınava gelecek olursak

200 sorunun rahat bir 75 tanesini tekrar geri dönmek üzere işaretledim. Ne kadar hepsine cevap vermiş olsam da içim tam rahat etmediğinden tekrar döneceğimi düşündüm. Şöyle ki ben hızlı hızlı bitiririm 1 saat artar işaretlediklerime bakarım diyordum ama benim yarım saatten az vaktim kaldı sınavı bitirdiğimde. Bir ihtiyaç molası verip döndüm ve işaretlediklerimin hepsine bakamadan sürem doldu. Bu arada hızlı okuyan biri olduğum için sınavı erken bitirebileceğimi düşünmüştüm ama epey okumalı paragraflı sorular geldi . Yani soruyu okuyup cevabını şak diye verdiğim 5-10 soru anca oldu.

Benim denk geldiğim sınavda mesela hesaplama soruları oldukça basitti. EAC lere epey çalışmıştım oysa ki. Teorisyenler çok fazla karıştıracağım diye üzülüyordum ezbere bilmem gereken bir durum ayaşamadım . İşin ilginci sınav değişti kapsam 25% etkilendi vs deniyordu ama “Agile” konusunu Rita’nın kitabındaki kadar bilmeniz yeter. Ekstradan bir Agile kitabı okumak sizin paşa keyfinize kalmış. Acaba Türkçe dil desteği seçmenin soru çeşidinde bir etkisi olmuş mudur bilmiyorum. Hayatımda hiç duymadığım tabirleri soran birkaç soru denk geldi, bu soruların herhalde değerlendirilmeyecek 25 soruya ait olduğunu düşündüm. Şahsen hazırlık sırasında çözdüğüm test sorularının çok daha güzel olduğunu düşündüm sınav sırasında. Artık yanlış mı cevap verdim yoksa gerçekten de kurgu öyle miydi bilmiyorum ama belki 50-60 dan fazla soruya “submit a change request” “change request management” ya da “lessons learned” cevabı verdim. Belirli durumlarda yapılması gereken aksiyonları zaten sınava çalışırken benimsiyorsunuz. Bana gelen sorular hep öyleymiş gibi geldi fakat kaç yanlış yaptım hangi cevaplarım yanlış bilemediğimden tam net bir şey diyemiyorum. Mesela kalite ile ilgili kullanılan “tool”larla ilgili 3-4 soru geldi. 3’ü Pareto ile ilgiliydi o yüzden sınav bende beni sınıyormuş izlenimi yarattı. Yani sınavda bazı tabirlerin tekrar tekrar sorulduğunu görebilirsiniz. Hani bir anket yaptığınızda sorulan sorular farklı biçimde tekrar karşınıza çıkar ya aynen öyle bir hisse kapıldım sınav boyu.

Sınava nasıl çalıştım?

2018 senesinde gireceğimi düşündüğümden 2018 başında 2-3 ay bir hazırlık yapmıştım. PMBOK 5 ile Rita Mulcahy 8 kitaplarını baştan sona okumuştum. Rita’nın kitabında olan 14 üniteyi okurken not alarak ilerlemiştim. Kitapta yer alan 400 deneme sorusunu çözmüştüm. Araya uzun vakit girince çok bir şey hatırlamadığımı fark ettim. Tekrardan araştırmaya koyuldum. İnternette biraz aratınca PMBOK 6’nın pdf versiyonunu bulabiliyorsunuz. Rita’nın 9. versiyonuna da bir üniversitenin PMP hazırlığı için oluşturduğu bir Dropbox klasöründen eriştim. Sonrasında da çalıştığım şirketin lisanlarını ödediği bir eBook sitesinden PMP yeni versiyonu ile ilgili test kitapları buldum.

PMBOK 6 ve Rita’nın 9.versiyonunu tekrardan okudum. Yine not alarak ilerledim bir süre sonra sıkıldım bıraktım sanırım son ünitelerde :) Rita’nın sorularını tekrar çözdüm soruların çoğu aynıydı ve çok ilginçtir ki bir sene önce yapmış olduğum hataların çoğunu yenisinde de yaptım. Yani bu bir anlayış ve yorum meselesi demek ki. Daha sonrasında internetten kaynak araştırdım. Hiçbir şekilde paralı bir simulator vs satın almadım. Her sitenin zaten 1-2 adet Free Mock Exam’i oluyor. Aklıma gelenlerin ve kendi çözdüklerimin linklerini vereceğim:

En çok hoşuma giden kaynaklardan biri Edward isimli kişiye ait blog zaten Google’da aratınca karşınıza ilk o çıkıyor. Tüm deneyimini anlatmış, çalışma notlarını paylaşmış ücretsiz test kaynakları göstermiş. Tavsiyem tüm çalışma notlarını okuyun ayrıca karıştırılan 47 PMP kavramı yazısını da okuyun aydınlatıcı :) Kendisi de brain dump oluşturmuş kısa özet isterseniz ona da bakın derim.

Ücretsiz sınav sorusu almak için üye olduğum bir site her gün email attı sağ olsun ama ara ara ücretsiz kaynaklar paylaştılar mesela ITTO için DropBox’da oluşturulmuş bu tablo epey pratik. ITTO, 49 process’in girdisini çıktısını ve kullanılan aracı gösteren bir tablo. Herkes bunu ezberleme muhabbeti yapmış ama ben ezberlemedim. Sık sık açıp kafama takılan süreçlere açıp baktım.

Head First 4 (sitesine üye olunca ücretsiz olarak kitaba erişim hakkınız oluyor. Kitaptaki 200 soruluk deneme testini çözebilirsiniz)

Oliver Lehmann 200 soruluk deneme

PMP PrepCast 120 soruluk ücretsiz deneme testi

EdWel 75 soruluk deneme

SlideShare’da yeni konulara paralel güzel sunumlar var

PMP PrepCast ücretsiz simulator, kısıtlı sayıda soru var ama yine de deneyin derim.

PM Aspire

SimplilearP

Epey detaylı bir brain dump için internette bunu buldum ama dediğim gibi bunları ben sadece tekrar için okudum kendim ezberlemedim.

Cep telefonuna PMP ile ilgili uygulamalar yükleyebilirsiniz. Ben Pocket Prep’in 70 ücretsiz sorusunu app üzerinden çözdüm.
Android iPhone

Ayrıca PMP sınavında kullanılan tüm araçların gerçekte nasıl gözüktüğünü ve nasıl kullanıldığını anlatan bir kaynak buldum. Ara ara buna bakmak bazı kavramları biraz daha somutlaştırdı.

A Project Manager’s Book of Tools and Techniques

Şirketin bana sağladığı eBook haline eriştiğim kitaplar, ikincisini internette açık olarak buldum. Bu testler sınavın son versiyonuna adapte edilmiş oldukça işime yarayan testler oldu. PMP sınavının kendisinden daha güzel sorular var diyebilirim :)

PMP Project Management Professional Practice Tests
PMP Exam Prep Questions, Answers & Explanations

Sanırsam sınavla ilgili 1500 soru kadar çözdükten sonra kendimi rahat hissetmeye başladım. Yani beynimde bir tık oldu. Bunu dil öğrenirken de yaşıyorum. Mesela İngilizce öğrenirken bir noktada kafamda bir tık oluşmuştu çünkü bu dilde anlatamayacağım bir şey olmadığına karar vermişti beynim bir rahatlama yaşamıştı. Toplamda kaç soru çözdüm bilmiyorum sanırım 1500-2000 civarıdır. Şunu diyebilirim ki sınav bu kadar kapsamlı sorular sormadı yani ben daha fazlasına da hazırdım çözdüğüm sorularla.

Şimdilik bu kadar sorunuz olursa beklerim!

Written by EGe

13 Comments

 1. Gözde

  Merhaba,

  Size bir konuda danışmak istiyorum. Ben de PMP için başvurdum ve Audit’ten kaldığıma dair bir email aldım. (7 yıllık tamamen Proje Yönetiminden oluşan tecrübeme ve dökümanları özenle hazırlamama rağmen!) . Sizden itiraz sürecinde tam olarak ne yaptığınızı iletebilir misiniz? Yani email yoluyla mı itiraz ettiniz yoksa yine Amerika’ya posta ile mi ilettiğiniz? Ve bahsettiğiniz itiraz taslağı hangi bilgileri içeriyordu. Şu an açıkçası şaşkın ve ne yapacağımızı şaşırmış durumdayım. = ) Şimdiden teşekkürler.

  1. EGe

   Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Ben e-mail atarak bana auditten kaldınız diyen kişiye hitaben yazdım. Size de email gönderiyorum şimdi nasıl bir şey gönderdiğimle
   ilgili

   1. Cem Uçan

    Merhaba, bende sizin sınav deneyiminde anlatmış olduğunuz gibi auditten geçemedim. Açıkçası şaşkınım. Göndermiş olduğunuz itiraz yazınızın taslağını benimle de paylaşırsanız çok memnun olurum. Benim de bir an önce aksiyon almam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

 2. Burak

  Merhaba,

  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgi ve kaynaklar için teşekkür ederim.
  Ben sınavı ingilizce olarak türkçe dil desteğiyle birlikte almak istiyorum. Sınav tarihi alırken “Sınav Dili Seçin” bölümü çıktı karşıma. Bu kısım sınavın hangi dilde olacağını mı yoksa dil desteğinden mi bahsediyor?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Cem Uçan

  Merhaba, bende sizin sınav deneyiminde anlatmış olduğunuz gibi auditten geçemedim. Açıkçası şaşkınım. Göndermiş olduğunuz itiraz yazınızın taslağını benimle de paylaşırsanız çok memnun olurum. Benim de bir an önce aksiyon almam gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

 4. Emel

  PMP sertifikasyon sürecinizde yazdıklarınız gerçekten yardımcı bilgiler öncelikle teşekkür ederim. Audit sürecinden kalma ile yazdıklarınızın benzerini yaşıyorum. İtirazda attığınız maili benim ile de paylaşmanız mümkün olur mu? Yol gösterici olur.

 5. Pingback: PMP Deneyimi - maksatseyahat

 6. Seda

  Merhabalar, yazdıklarınız çok bilgilendirici oldu teşekkür ederim. Sınava hazırlanıyorum, audit süreci ile ilgili tecrübe deneyimlerinizi belgelerken kimlerden onay aldınız? Bende tecrübe deneyimi için bir belge imzalatacağım ancak formatının nasıl olması gerektiği ile ilgili herhangi bir kaynak bulamadım. Siz kendi belgelerinizin bir formatını gönderebilir misiniz acaba?

  1. EGe

   Merhabalar, imzalanması gereken formlar sitede bulunuyor. Bana audite seçildiğime dair email geldiğinde formlar sistemdedir diyordu. Ben de halihazırdaki formların çıktısını aldım ve imzalattırdım.
   We have received your application. Your application has been randomly selected for PMI’s audit process. Please log in to the certification system to obtain information about the audit process and to download your audit forms.

 7. Elif Meniz

  Merhaba, paylaşımlarınız oldukça bilgilendirici teşekkür ederim.
  Şu meşhur Rita’nın test kitabını bir ben mi bulamıyorum, her kaynak neredeyse bunu da çözdüm demiş :)
  Tükçesi bile varmış, ki ben Türkçe hazırlanıyorum.
  Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Comments are closed.