Okul Öncesi Çocukların Yaptığı Resimler

Okul Öncesi Çocukların Yaptığı Resimler

  • June 17, 2024
  • |
  • Genel
  • |

Gittiğimiz Waldorf kreşindeki kreş öğretmenlerimizden biri 40 senedir okul öncesi çocuklarının yaptığı resimleri biriktiriyormuş. Sırf kendi gruplarının değil, dünyanın dört bir yanından resimler var koleksiyonunda… Geçen haftaki veli toplantımızda bize bu konuyla ilgili bir sunum yaptı ve epey etkileyiciydi. Dediği ilk şey ise çocukların çizimlerini kesinlikle atmayın, karalama gibi görmeyin.
İlk öğrendiğim şey şu oldu, çocukların gelişimini yaptıkları resimlerden takip edebiliyorsunuz. Çünkü tüm dünyada aynı yaş grubunda çocuklar benzer şeyleri çiziyorlar. Ve hedef çizdiklerinin günün sonunda bir insana evrilmesi.

İlk başlangıç dairesel şekillerle oluyor. 0-3 yaş arası karalama gibi gelen bir sürü resim gördük gerçekten de hepsi daire şeklindeydi ve bazılarında büyük bir uğraşla o dairenin ucu kapatılmıştı, yetişmese de… Daha sonra bu daireler kareye dönüyor beş yaş öncesi ve, kare de üçgene dönüyor yedi yaş öncesi…

Aşağıda solda karalama gibi gelen daireleri görüyorsunuz, sağ fotoğrafta, kanatlar çizilmiş gibi…

Sonra Coronavirüse benzeyen, ama spesifik olarak 12 kol içeren yuvarlaklar. Bazen 18 de oluyormuş.

Organlar üzerinden çizimler

Sonrasında ilginç bir seri başladı. İnsan vücudundan bir organ ve onu temsil eden resimler… İlk sırada omurilik var, çizilen cisimler dikleşiyor ayağa kalkıyor, resmen evrilmiş sürüngenler gibi :D
Daha sonra göğüs kafesi ve beyin takip ediyor. Beyin kısmında “fontenella” kısımları hala açık olan insancıklar görüyorsunuz. Sonrasında akciğer, pelvik taban ve dişler ile devam ediyor.

Hasta Çocuklar

Öyle ki bağırsak problemi yaşayan çocuklardan birinin ailesi doktora check-up’a götürmüş ve çocuklarında kronik bir bağırsak rahatsızlığı tespit edilmiş.

6. Hissi Yüksek Çocuklar

Bu tsunami öncesi resmi çizenler kreş öğretmenimizin kendi grubundaymış. Çocukların konuşması öyle ilgilerini çekmiş ki, not almış dediklerini. Denizden gelen dev şeytani dalgalar gibi tasvirler yapmışlar.

Written by EGe