Piyano esliginde göbek sov!

  • April 12, 2014
  • |
  • Genel
  • |

For English click here

Doğu ve Batı’yı birleştiren bir isim Natacha Atlas. Tıpkı ülkemiz gibi… Bir taraftan İngiliz bir anne, diğer taraftan Mısırlı bir baba. Müziği ise epey şaşırtıcı, iki kültür arasındaki geçişleri, onları bütünlemesi izlemeye ve dinlemeye değer…

Artık üçüncü Natacha Atlas konserim oldu. İlk önce Babylon‘da daha sonra Ghetto’da izleme fırsatı bulmuştum. Bu sefer CRR’ye geldi Natacha. Bana kalırsa tarzı, önceki konser mekanlarına daha çok uyuyordu ama CRR’ye getirdiği orkestra ile de şanını yürüttü. Ne arasanız var… Piyano (Alcyona Mick) , Bateri (Vasilis Sarikis) , Darbuka (Bünyamin Olguncan), Akustik Bas (Andy Hamill), Çello (Ivan Husse), Keman (Samy Bish) ve Dilsiz kaval/Ney/Bağlama (Erkan Tekçi). Grubunda iki tane de memleketlimiz var Natacha’nın: Erkan ve Bünyamin. İyi müzisyenlerle çalışmayı seviyorum diyerek de bize bir jest yapıyor.

Her zamanki sahne kıyafetinden farklı olarak daha muhafazakar bir kostüm tercih etmiş. Leopar desenli, derin dekolteli elbiselerine alışığız halbuki. Bu sefer pırıltılı bir bluz ve altına çiçek desenli bir etek giymiş. Shakira kemerini de unutmayalım tabii :)

Çok eğlenceli bir grubu var. Özellikle orkestra şefim dediği ve kendisi gibi yarı İngiliz yarı Mısırlı olan kemancıya bayıldım. Çok güleç, çok sempatik…Bir ara baterist ve darbukacı atıştılar. Doğu-Batı çekişmesi gibi oldu :) Kontrbasçı mızıka da çalıyormuş, sonra bir jest yaptı ve ışıktaki doğumgünü olan arkadaşları için “happy birthday to you” melodisiyle bitirdi.

Klasik Arap Müziği’nden gittiler bu konserde…Epeyce Fairuz söylediler. Abdel Halim Hafez’i biraz ihmal ettiler bu sefer ama biz affettik onları. Natacha’nın Doğu ve Batı müziklerinin birleştiği yerim demesi çok doğru. Öyle bir karışım ki piyano ve keman eşliğinde göbek dansı yapıyor kendisi ve yadırgamıyorsunuz! Ayrıca çok ayrı bir göbek atma stili olduğunu söylemeliyim; her konserinde takdirle izliyorum.

Bir sürpriz de yaptı Natacha, ney ve bağlama çalan Erkan ile düet yaptı ve Sılaya Doğru  türküsünü seslendirdi. Erkan’ın sesi gerçekten inanılmaz güzel. 10 parmağında 10 marifet var kendisinin. Sesinin tınısında Anadolu’nun tüm türkülerinin hüznü, özlemi barınıyor. O ne güzel sestir!

Natacha İngilizce, Türkçe, Fransızca ve Arapça şarkılar söyledi konseri boyunca. Arapça şarkıları bazen Mısır bazense Lübnan aksanıyla söyledi. Fairuz coverlayınca herhalde Lübnan aksanına dönmek Allah’ın emri oluyor. Bir Ümmü Gülsüm de giderdi dedik ama o da pas geçildi. Sağlık olsun.

Konser sonrası bir elinde rakısı CD’lerini imzalamaya geldi. Böyle tarz bir kadın işte… Beny w benak eih!

This was my third Natacha Atlas concert. The very first gig, where I had the chance to see her performance, was at Babylon, then Ghetto. This time she was in CRR Concert Hall. In my opinion, her style matches the previous venues better but the orchestra at the CRR was glamorous. Anything you look for: At the piano ( Alcyona Mick), At Drums ( Vasilis Sarikis),At Darbuka ( Bünyamin Olguncan), At Accoustic Bass ( Andy Hamill), At Cello ( Ivan Husse), At Violin ( Samy Bish) and At Ney/Bağlama/Kaval ( Erkan Tekçi). As you can see there are two of us in the band: Erkan & Bünyamin. She adds that she loves working with good musicians, making a goodwill gesture.

Natacha preferred a relatively conservative stage dress compared to her previous concerts here. I am accustomed to see her with a leopard patterned low-cut dress! This time she has a glittered blouse with red floral skirt. Not to forget the Shakira belt :)

She has a very fun band! Especially I loved the “so called orchestra chef” who is half Brit half Egyptian like Natacha, the violinist. He is very cheerful! At one moment the drummer and the percussionist had a call-and-response duet. It was like a debate of East and West. The acoustic bassist plays the harmonica too, he played the happy birthday song, surprising their friend at the lighting-control.

The concert was mainly based on Classical Arabic Music. Including many of Fairuz but lacking Abdel Halim Hafez, but I pardoned them :P. Natacha says she is where the east and the west meet, I can confirm that. They blend the music in a very unpredictable way! Such an harmony that you do not find odd Natacha belly dancing with the piano and the violin accompanying her! I have to mention she has a very unique belly-dancing style..

And surprise! Natacha made a duet with Erkan (playing the ney and bağlama), singing a folk song called: Sılaya Doğru. Erkan’s voice is incredible! A man of many talents! His voice tune shelters the whole sorrow and yearning of Anatolia’s songs.  What a beautiful voice!

Natacha sang in English, Turkish, French and Arabic during the concert. The Arabic songs sometimes with Egyptian accent and sometimes with Lebanese. Of course when covering Fairuz’s songs, switching to Lebanese accent is a must! An Oum Khaltoum would be nice as well but skipped too. Never mind!

After the concert, Natacha arrived to give autographs with a glass of Rakı in her hand. She is that kind of a woman, I love her! Beny w benak eih!

Written by EGe