Karima Nayt

Karima Nayt

Lübnanlı arkadaşım Nadine’in sıkça bahsettiği bir isimdi Karima Nayt, öncesinde albümünden birkaç parça ve birkaç tane de canlı kaydını dinleme fırsatı bulmuştum. Akbank Sanat’ta konseri olduğunu duyunca gitmek farz oldu. Biletlerin çarçabuk tükendiği konser 30 Haziran 20:00’de başladı, iftar içni 15 dakikalık bir mola verildi ve 22:00’ye kadar sürdü.

Karima sadece bir ses sanatçısı değil aynı zamanda dansçı ve oyuncu. Kahire Operası’nda modern dans topluluğunda solo dansçı olarak yer alıyor. Zaten tüm bu farklı yeteneklerini sahneye yansıtıyor. İlk parçasına simsiyah tüllü bir kıyafetle başlayan Karima, daha sonra bu siyahlardan kurtuldu; hatta sahnede farklı kostümlere büründü.

20150630_201546

Albüm kapağındaki duruşu bana bir an soğuk biri olabilirmiş hissi vermişti ama yanılmışım. Karima inanılmaz enerjik, dışadönük, konuşkan ve eğlenceli! Bu duruşunu tüm konsere yansıtabiliyor. Grubuna gelecek olursak kendisi Cezayirli,  bendir ve perküsyoncusu Youcef Gri de Cezayirli. Geriye kalan tüm üyeler İsveçli: Gitarda ve buzukide Olle Linder, basta Anderas Unge, bandoneonda Mikael Augustsson ve perküsyonda Fredrik Gille. Anlayacağınız grup da epey kuzeyli güneyli karışmış durumda :).

Karima ve EGe

Karima’nın tek albümü bulunuyor. 2012’de çıkardığı Quoi d’autre (Başka ne?) albümünün parçalarını seslendirdi bizlere… Konserinin sonlarına doğru ise bir sürpriz yaptı ve Aşık Veysel’den Güzelliğin On Par’etmez ‘i yorumladı. Bu tip çabaları çok anlamlı buluyorum. Azam Ali de hatırlarsanız Neşet Ertaş anısına Hata Benim‘i seslendirmişti.

20150630_215940

Karima’nın şarkı sözlerini birebir bilmesem de kendisi epey anlattı. Birçok şarkısı savaş-barış-çocuk-direniş ve devrim üzerine… Onun haricinde Arap erkeklerinin toplum baskısı yüzünden sevgilerini dile getiremeyişleri ve sert olmalarıyla ilgili bir arkadaşının kaybettiği annesine onu sevdiğini hiç söyleyemediğini anlatan Selam isimli bir parçası var. Bir de daha kişisel olan, küçükken annesinin yerine geçmek istediği zamanları andığı şimdi ise tekrar çocuk olmak için yanıp tutuştuğunu anlatan bir başka parçası. Bunu seslendirirken annesinin elbiselerini ve topuklu ayakkabılarını giyen bir çocuğu sahneye koydu Karima. Tüm şarkılarını kendisinin yazdığını da eklemek isterim. Tam bir singer-songwriter yani :) Bu arada çok sevdiğim bir parça olan, Quizas Quizas Quizas’ın Arapçası olan Ch’hilet Laayani‘yi de coverladı Karima, daha önce Monacığım söylüyordu Les Orientales’de, şimdi de Karima’dan dinleyebilirsiniz :)

Written by EGe