Herrenchiemsee

Herrenchiemsee

  • July 12, 2023
  • |
  • Genel
  • |

Burası epeydir görmek istediğim bir saraydı böylece 2. Ludwig’in masalsı saray serisini tamamlamış oldum. Diğerleri için bakınız: Neuschwannstein, Linderhof

Bu saray gölde yer alan bir adada bulunuyor. II. Ludwigin zoru sevdiği hep belli. Sarayın en büyük özelliği ise Versailles çakması olması. Yanlış duymadınız, kendi Bavyeralı ailesinden hiç iz taşımayan sarayda Fransız hanedanlığı portreleri görebilirsiniz. Maalesef burda da diğer saraylarda olduğu gibi fotoğraf çekmek yasak.


Versailles’dan farklı olarak krala ait bir tuvalet bulunuyor hatta lazımlığı temizlenmek üzere asansörle aşağı inebiliyor böyle de teknolojik.
Sarayın ama sadece 1/3 kısmı bitmiş durumda geri kalanı hala inşaat aşamasında bekliyor. 20 oda yapılı 50 oda inşaat vaziyetinde dedi rehber. Ne ömür ne para yetmiş bu sarayı tamamlamaya. Bu açıdan epey ilginçti gezmesi çünkü 35 dk süren turda en son bitmemiş odalardan da örnek görüyorsunuz. Sarayın yapımı için 384k altın harcanmış, bugünün parasıyla 320 milyon euro ediyormuş ve böylece bulunduğu adadan daha pahalı bir hale gelmiş.
Sarayda 54 avize bulunuyor ve bu avizeleri 5000 mum aydınlatıyor, daha sonrasında tablolara ve dekora zarar verdiği için mum yakmayı bırakmışlar.

Başka bir ilginçlik kralın burda ömrü hayatında hepi topu 9-10 gün vakit geçirmesi. Kendisine yüzme havuzu büyüklüğünde bir küvet bile yaptırmış; suyu pompalarla Chiemsee’den geliyor.


Odalardan birinde kralın bittiğini görmeye ömrü yetmediği bir dolap bulunuyor. Yapımının bu kadar uzun sürmesinin sebebi ise kaplamasının kaplumbağa kabuğundan olması…

İnternetten buldum: kaplumbağa zırhlı dolap

King Ludwig II Museum / II. Ludwig Müzesi

1845-1888 yılları arasında yaşamış olan 2. Ludwig epey ilginç bir kral. İsteyerek tahta çıkmıyor, pek evlenme niyeti de yok, kuzeniyle olan nişanını bozuyor, tüm servetini hayalini yaşamaya harcıyor ve masalsı şatolar yaptırıyor. Sonra aklı dengesiyle ilgili suçlamalardan Berg Sarayı’nda ikamet etmesi kararlaştırılıyor, bir nevi hapis gibi ve orada bir gün doktoruyla yaptığı yürüyüş sonrasında Stanberg Gölü’nde ölü bulunuyor. Hem kendisi hem de doktoru. Bugüne dek bu ölümün gizemi hala çözülmüş değil.

Ölüm Maskesi
Queen Marie-Antoinette and her daughter – Joseph Caraud
Written by EGe