Aşk çiçeğim vs Me dedique a perderte

Aşk çiçeğim vs Me dedique a perderte

  • April 29, 2021
  • |
  • Genel
  • |

Bugün Flo ile sohbet ederken:

“Aşk Bebeğim” diye şarkı var mı, kesin vardır

dedi, birden aklıma “Aşk Çiçeğim” geldi. 2000lerin unutulmaz Arabesk kokan Türkçe pop şarkısı. Sonra bir baktım ben arada kaçırmışım şarkı 2015 gibi yine hit olmuş; bambaşka kişiler tekrardan seslendirmişler. (bkz. Oktay Gürtürk 2015, aynı sene Bahtiyar Özdemir ve Aysun Taşçeşme ikilisi de şarkıyı viral yapmış internette)

Bu versiyonlardan ama “Reha“dan aldığım tadı alamadım çünkü Reha, tınısıyla poplaştırıyor şarkıyı… Diğer versiyonlarda Arabesk tınıyı ön plana çıkarmışlar. Yani Seda Sayan yorumlaması gibi olmuş. Şarkıya zaten kullanılan enstürmanlar (ah şu keman!) ve bestesi yeterince Arabesk altyapıyı veriyor, üzerine söyleyiş şekli de Arabeskleşince benim için şarkı kategori değişiyor. Fakat Reha versiyonu, hala Türkçe pop diyebileceğimiz bir şekilde korunmuş. Şarkının sözlerini Ercan Saatçi yazmış; müzik ve düzenlemesi ise Ufuk Yıldırım’a ait…

Şarkıyı henüz hatırlamayan varsa nakaratı şöyle:

Yok yere gittin, canımın içiydin, sevdam, göz bebeğim
Hazana uydun, beni niye vurdun, aşkım, aşk çiçeğim

Şarkının Reha versiyonu klibini izlerken Reha’nın uzun saçları ve tipi bana biraz Diego el Cigala‘yı anımsattı; sonra da birden Alejandro Fernández; bende çağrışımlar çok hızlı çalışır…
Asılda Alejandro Fernández daha çok Mahsun Kırmızıgül‘ü andırıyor ama konumuz bu değil.
Konumuz Alejandro Fernández’in de bu tip bir acıklı şarkısı olması… Nam-ı diğer “Me dediqué a perderte” yani “Kendimi seni kaybetmeye adadım” hatta Google Translate’e de baktım “Seni kaybetmek için yola çıktım” gibi şairane çevirdi; bu da kabul.

Efendime söyleyeyim, “Aşk Çiçeğim” vs. “Me dediqué a perderte”: İkisinin ortak noktaları aşk acısı temalı olmaları, terk eden kadının ardından ağıt yakılma durumu ve kliplerinde “yatak” konseptini işlemeleri.

Reha versiyonunda baş ucunda mum yanan şiltesiz bir yatak varken, Alejandro versiyonunda lüks bir otel yatağında tek başına yatan ve kaderini düşünen kahramanımızı görüyoruz. İkisi de sonra hava almaya dışarı çıkıyor.

Yeterince merakınızı kamçıladım mı, o zaman buyrun :)

Written by EGe