Yael Naïm

Yael Naïm

Muhtemelen “New Soul” çıkışıyla tanımışımdır Yael’i; o zamanlar tarzını kendisi gibi Musevi kökenli olan Regina Spektor’a benzetmiştim. İkisinin de piyanist olması ve vokallerini aynı tarz kullanmaları kuvvetle muhtemel kafamda ikisini eşleştiriyor.

Yael, son albümü “Older“‘ı bu sene çıkardı. Hatta çıkış parçası “Coward” ı Brad Mehldau ile birlikte çalışmış olmaları epey dikkatimi çekmişti. Konserinde bu albümü, hep grup üyesi hem de sevgilisi David Donatien ile olan birlikteliklerinin ve gruplarının 10. yıl dönümü sebebiyle “Older” olarak adlandırdıklarını söyledi. Ayrıca kendisi taze bir anneymiş, 18 Mart’ta Mia isminde bir kızı olmuş.

yael david

Konserinde hiç İbranice şarkı dinleyemedik; oysaki bir “Paris” güzel giderdi. Konserin en ilginç çekici noktası ise “threesome sisters” olarak adlandırdığı kendisine back vokal yapan 2 kadın 1 erkekten oluşan kedicikler temalı gruptu. Konsere tiyatral bir hava katan bu grup o kadar ilgi çekti ki, Yael bis için tekrar geldiğinde tezahüratlarla onlar da sahneye çağrıldı. Sevde’nin deyişiyle bir “sıra gecesi” havasıyla Yael’in  dibine oturdular.

IMG_20150425_213240

Bence bu arada Yael’in en eğlenceli şarkısı ” Go to the River ” :) Onu çekemedim ama dinlemek isteyenler için:

25 Nisan 2015 Cemal Reşit Rey Konseri:

Written by EGe

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir