NRW

NRW

Bir Alman şehri daha görelim dedik NWH eyaletine düştü yine yolumuz. Köln ve Bonn’u gezmiştim bu sefer kısmet Düsseldorf’taymış. Açıkçası diğer şehirlere göre daha sıkıcı buldum burayı. Kunstsammlung K21’i epey beğendim; Rheinturm’u beğendim. Bağdat Caddesivari Königsallee’de çok farklı bir şey yok. Alışveriş caddesi. Biraz ruhsuz geldi şehir. Tüm dükkanların dışında eski moda aynı fontla yazılmış çıkartmalı reklamlar… Pek orijinal bir yer göremedim Japon mahallesi hariç. En görülmesi gereken yerlerden biri olan Schloss Benrath’ı gezdim. Saray hayranı biri olarak beni en çok tatmin eden yerlerden biri oldu.

schloss benrath

Schloss Benrath

benrath

las meninas

Hofgarten’da Las Meninas Keyfi :)

NWR KunstSammlung üç parçadan oluşuyor:  K20 Grabbeplatz, K21 Ständehaus ve Schmela Haus. Biz K21’e gidiyoruz. Çarşamba günleri 22:00’ye kadar açık ve her ayın ilk Çarşamba’sı 18:00’den sonra ücretsiz. Önünde içinde ördekler yüzen bir gölet olan, 19.yy’da  parlamento binası olarak kullanılan tarihi bir yapı burası.

K21 Ständehaus

HANS-PETER FELDMANN
Schattenspiel (Shadow Play)
JUAN MUÑOZ
Plaza
SUSAN PHILIPSZ
The Missing String
THOMAS HIRSCHHORN
Intensif-Station
TOMÁS SARACENO
SOCIAL ... QUASI SOCIAL ... SOLITARY ... SPIDERS ... ON HYBRID COSMIC WEBS
TOMÁS SARACENO
In Orbit
KATHARINA FRITSCH
Mönch

In Orbit isimli çalışma epey şaşırtıcı. Ağda yürüyen örümcekler misali binanın tepesine konuşlanmış çelik ağlardan yapılmış bir düzenekte gezinme fırsatı sunuyor. Onar kişilik gruplarla içeri alınıyorsunuz; özel bir kıyafet giyiyorsunuz ve seans başlıyor.

Düsseldorf’un sanatsal kısmından faydalandıktan sonra bir de karnaval sonrası ıssızlaşan Köln’ü görelim diyoruz, malumunuz Fasching vardı fakat denk gelemedik biz. Köln’de Hauptbahnhof’un yani ana tren istasyonunun hemen dibinde Museum Ludwig bulunuyor. Her ayın ilk Perşembe’si 22:00’ye kadar açık bu müze de . İçinde Andy Warhol’un farklı pop-art eserleri, Picasso’dan bazı parçalar, Marc Chagall’dan parçalar ve genel olarak Alman Ekspresyonistlerin eserleri var.

ALEXEJ VON JAWLENSKY
Frauenkopf
MAX BECKMANN
Tango (Rumba)
PABLO PICASSO
Har­le­quin with Hands Fold­ed
GERHARD RICHTER
Ema - Nude on a Stair­case,
ANDY WARHOL
Cow Poster

 

Written by EGe

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir