Kızını vermeyen babalar: Doğu ve Batı versiyonları

Cici Baba vs Rude

1995’te çıkmıştı Kerim Tekin, kızlarına karşı aşırı korumacı tavır sergileyen babalara isyanını haykırdığı şarkısıyla. Hem de onunki bir “cici baba”ydı. Babalar damat adaylarını beğenmeyip “istemeye geldiklerinde” kapıyı gösterirler klişesini yansıtan bir klibi vardı. Ama isyankar Kerim, deri ceketli kadrosuyla kıza pencereden serenat yapmaya devam ediyordu. “Sevişeceğiz sabahlara kadar, sırf inat senin cici babana!” Sözleriyle ne kadar iddiasını ortaya koysa da, sevgilisine “yıllarca düğünümüzün hayalini kurdum” diyen ender erkeklerden.

Yıl 2014 oldu Magic! isimli grup Rude diye bir şarkı çıkarmış. Radyodan duyduğumda şarkıyı tamamen yanlış anlamışım. Ben sanmıştım ki çocuk kıza, neden böyle cool olmak zorundasın ki, senin havanı yerim, bu ayaklar bana gelmez, seni nikahıma alacağım. (İngilizcesini de şöyle anlıyordum: why you gotta be so cool? I am gonna marry her anyway filan). Sonra klibi bi açtım aaa bir baba, hem de kızını vermeyenlerden! Cool değil rude muş bizim şarkının sözleri. Sen vermesen ne yazar babalık, biz onla kaçarız hıh! diyen bir şarkı:

Yani şimdi bu kız vermeme muhabbeti sadece Doğu kültürüne ait değil mi :( Diyordum ki wikipedia hemen yardımıma koştu. BİNGO! Şarkı ana vokalistin gerçek hayatından alınma bir öyküymüş ve söz yazarı kendisiymiş. İsmi ise Nasri. ( heyyyy bir doğu tadı aldım galiba?), Nasri nereli mi? Nasri Filistin asıllı Kanadalı :)

Written by EGe

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir