Almanya Ehliyet Kabusu

Almanya Ehliyet Kabusu

Bizim bir ehliyet meselesi vardı?

Şimdi ehliyet çevirttirme mühim iş. Almanya’da ikamet aldıktan sonra 6 ay kadar geçerli ehliyetiniz. (Corona’dan dolayı 2020’de gelenlerinkini 12 ay geçerli sayıyorlar).
Daha sonrasında kullanmanız yasak. O yüzden gelir gelmez Alman ehliyetine çevirme işlemlerine başlayabilirsiniz. Maalesef biraz tumturaklı. Zorunlu ders alınmasına gerek olmasa da hem teori hem de pratik sınavlara girmek, ilk yardım kursu ve görme yeterliliği belgesi almak ve bir sürücü kursuna kaydolmak zorunlu.
Burda önemli olan sürücü kursu ile iyi pazarlık etmeniz. Verdiğiniz kayıt ücreti biraz hava parası. Biraz pazarlık ederseniz teori sınavına çalışmak için kullanacağınız mobil uygulamayı ücretsiz alabilirsiniz. Yoksa onu da €50-€60 gibi bir fiyata satıyorlar. Sınavlara girmek için ilk aşama olarak Kimlik, ikamet, biometrik fotoğraf, Türkiye ehliyetiniz, sürücü kursu kayıt belgeniz, ilk yardım kursu belgeniz ve görme yeterliliği belgenizle ehliyet işlerinin yapıldığı belediye birimine başvuruyorsunuz. Bu arada ben özellikle ehliyetle ilgilenen birime sordum, ehliyet tercüme işi bağlı olduğunuz belediyeye göre değişiyor. Benim başvuru yaptığım şehir tercüme istmedi. Sormadan çeviri yaptırıp boşu boşuna para vermeyin.
Belediye de ekstra ödemeniz gereken bir ücret çıkıyor. Bu işlemler tamamlandıktan sonra TÜV’den mektup geliyor sınavlar için ücret yatırmanız için. TÜV’e ayrı sürücü kursuna ayrı bir ücret veriyorsunuz. Bazı okullar bu TÜV ücretini kendileri de halledebiliyorlar. Siz direkt okulla da muhatap olabiliyorsunuz.
Güzel haber teori sınavına Türkçe girebilirsiniz ama Türkçe sorunların hepsi internette yok mutlaka mobil uygulamadan çalışmanız gerekiyor.
Günün sonunda Almanya’da ehliyet almak çok iyi bir şoför de olsanız pahalıya geliyor. Yani aktif araç kullanıyorsanız bile ehliyet uğruna €1000’e yakın bir harcama (eyaletten eyalete bu da değişiyor) yapmanız gerekiyor. Bu arada Alman ehliyeti alınca TR ehliyetinize el koyuyorlar.

Türk ehliyetim var ama hiç araba kullanmadım?

İşte bu benim olduğum gruptu. Bu yüzden ehliyet işi benim için biraz travmatik oldu. Manuel araba ehliyetine başvurdum. Kendim bir Türk bir Alman olmak üzere iki sürücü okulu gördüm. Benle aynı zamanda ehliyet alan arkadaşlarım da farklı okullara gittiler. Ortak düşüncemiz, sürücü dersi veren hocalar tarz olarak yapıcı ve cesaretlendirici değil, tam tersine şevk kırıcı bir stilleri var…

Bir de genel gözlemim ehliyet değişimi yapıyorsanız size yeni ehliyet alan acemi muamelesi de yapmıyorlar tam. Genelde de ilk sınavdan geçmek zorlu oluyor; çok ince detaylara dikkat ediyorlar. Ben ilk sınavdan kaldım, ikincisinde geçtim. Kalma sebebim hocanın müdahale etmesi oldu. Ehliyet değişimi yapıp da ilk sınavdan direkt geçen de çok az kişi duydum, hatta otomatik vites bile olsa, yılların İstanbul şöförü de olsalar… Sınav bitti arabadan inerken, kapıyı açarken dikkat etmediniz diye bile kalma sebebi yaratabiliyorlar.

Tavsiyelerim:

  • Benim gibi aktif bir sürücü değilseniz Almanya’ya göçmeden Türkiye’den özel ders almanız.
  • Geldikten sonraki altı ay geçerli olan TR ehliyetinizle, yanınızda biriyle sürekli pratik yapmanız. Hatta ehliyet sürecini kesin gelir gelmez başlatın. Bu altı aylık süre çok kıymetli. Yanınızda sürücü kursu hocası olmadan arabaya binebilmek bir lüks. Her derse minimum €46 vermek üzücü oluyor.
  • Arada TR’ye giderseniz mutlaka TR’de de ders almanız. Fiyat olarak çok fark ediyor. Ne kadar kurallar farklı da olsa arabaya hakimiyet duygusu ve kendine güven yaratmak için TR’de araba sürmek önemli. Burada 2 derse ödeyeceğiniz ücretle Türkiye’de 10 ders alabilirsiniz.
  • Sürücü kursu seçerken titiz davranmanız. Evinizin en yakınındaki yere hemen yazılmayın. Mutlaka sizin gibi gelen diğer Türklerden sürücü okulları hakkında tavsiyeler alın.
  • İlle Türk sürücü okulu bulacağım diye de düşünmeyin, ben bu yolu tercih ettim ve her dersim kabus gibi geçti. Genelde küçük yaştaki öğrencilerle uğraştıklarından dillerinin kemiği yok gibi. Bana ikinci derste, arabayı yanlış yöne sürdüm diye “beni rezil ettin” demesini mi diyeyim, ben kullanırken arabada bulunan diğer bir öğrencisine soru sorup yanlış cevap alınca kıza “Du, Dummkopf” demesini mi diyeyim; Türkiye’den ders alıp geldiğimde, ders alıp almadığımı sorup sonra da “hiç belli olmuyor” diye küçümsemesini mi…
  • Tavırdan rahatsızsınız kendinizi bulunduğunuz okula bağlı hissetmeyin. Sürücü okulu değiştirmekten çekinmeyin. Teori sınavını geçtiyseniz, birçok okul kayıt ücreti olmadan geçiş yapmanıza bir şey demiyor. Kayıt ücreti bu arada €200-€300 arası değişen bir meblağ ondan geçiş yapmak istiyorsanız mutlaka farklı okullara bu durumu sorun fiyat alın. Ben okul değiştirdiğimde teori sınavını geçmiş olduğumdan tekrar kayıt ücreti vermedim.
  • Derslerde hocanız bir süre sonra en ufak hatanıza bile “durchgefallen/kaldın” diyerek moral bozabilir. Bu doğru değil. Sınavda ufak hatalara göz yumuluyor. Ben ilk sınavda vitesi yanlış taktım araba ses çıkarınca değiştirdim, sorun olmadı mesela. Arabayı stop bile ettirebilirsiniz, sıkıntı olmuyor. Hocalar biraz göz korkutuyorlar.
  • Sınav sırasında aldığınız direktifi kaçırırsanız bu bir son değil, tehlikeli bulduğunuz; gözünüzün yemediği durumlarda “rahat hissetmedim/tehlike gördüm dönmedim vs” diyebilirsiniz. Sonuçta şoför sizsiziniz.

Aşağıya pratik sınavla ilgili videolar ve durumları anlatan güzel Youtube kanalları bırakıyorum. Ben bunları sık sık izledim.
Şimdiden bol şans diliyorum, sınav biraz da şans işi!

Internet Fahrschule

Gerd Moll Onlinefahrlehrer, özellikle şu videosu güzel bir toplama olmuş.

Fischer Academy

Written by EGe

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir